Методична скарбничка

Урок біології, 8 клас
Тема. Різноманітність земноводних. Роль земноводних в екосистемах їх значення для людини. Охорона земноводних
Мета: ознайомити учнів із різноманітністю земноводних, їх роллю в природі та житті людини, значення та охорону земноводних; виховувати в учнів бережливе ставлення до природи.
Обладнання та матеріали: запис голосів земноводних, «Різноманітність земноводних», «Рідкісні земноводні», мультимедійна дошка, завдання для міні-гри.
Базові поняття: амфібії, легені, трикамерне серце, барабанні перетинки, слизові залози, шкірне дихання, півкулі головного мозку, повіки, середнє вухо, двак кола кровообігу.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань.
Форми роботи на уроці: робота в групах, ідивідуальна робота, колективна.
Методи: презентації,самостійна робота, дослідження.

Хід уроку
І. Організаційний етап.
На минулому уроці діти були поділені на групи і отримали завдання для кожної групи.
- Ви готові призентувати своє дослідження? Сьогодні ми з вами здійснимо подорож до класу земноводні.
- У вас на столах є картки оцінювання. Подивіться на картки. Впишіть своє ім’я. І не забувайте оцінювати вашу роботу за кожним завданням.


ІІ. Актуалізація опорних знань.
Вчитель. На земній кулі всюди можна зустріти тварин, але особливе місце посідають земноводні, або амфібії. Вони наземні або водні тварини, розмноження або розвиток яких відбувається у воді. Перші земноводні виникли в древньому періоді палеозойської ери. Налічується понад 4000 видів цього класу, яких обєднують у три ряди: Безногі, Хвостаті та Безхвості.

ІІІ. Вивчення нового матеріалу.
Наш урок буде незвичайний, тому що кожна група має свою назву і будуть презентувати свої дослідження.

Перша група «Дослідники».
Презентують ряди земноводних.



1. Ряд Безногі. До ряду безногих належать 165 видів, яких обєднують у 33 роди і 4 родини. Безногі нагадують великих червів або змій: кінцівок і хвоста не мають, клоака відкривається на кінці тіла, шкірні залози виділяють шкірний слиз. Поширені безногі земноводні у глибоких тропіках Африки, Азії, Америки. Більшість видів веде підземний спосіб життя. В Україні безногих земноводних немає.

2. Ряд Хвостаті. На території України трапляється плямиста саламандра. Цей вид має яскраве забарвлення: чорне з жовтими плямами. Шкірні залози саламандри виділяють речовину, отруйні властивості якої відомі ще здавна. Обороняючись, саламандра вибризкує майже на 20 см угору рідину, схожу на молоко. Ця рідина отруйна, вилітає з двох спеціальних залоз, розташоаних з боків голови. Не дуже великий хижак, який вхопив і не виплюнув плямисту саламандру, може поплатитися життям за таку необхідність , її отрута саламандротоксин значно сильніша від отрути тритонів. Вона діє на ЦНС, викликає судоми, параліч, спазми дихальних шляхів, зупинку дихання. Сухого повітря саламандри не витримують – від пересихання шкіри вони швидко гинуть. Живляться плямисті саламандри слимаками, дощовими червяками, гусінню, дорослими комахами, багатоніжками, павукаи. Ціпеніють за зниженням температури +2…+4 ˚С. Високі температури переносять погано.

3. Ряд Безхвості. У народі завжди помічали багато цікавого у поведінці жаб. Природа наділила його «метеорологічним чуттям». Вони реагують на зміну тиску, температури і вологості повітря.

Жаби сидять у воді – дощу не буде.
Жаби голосно кричать на гарну погоду. Мовчать або бурчать  – можна чекати похолодання.
Жаби квакші вилазять не дерева і кущі – протягом доби протримається ясна, тиха погода.
Шкіра жаби чорніє – на дощ, а якщо вона жовтуватого кольру – на ясну погоду.
Багато жаб на стежках – на дощ.
Якщо жаба відкладає ікру на середині водойми чи болота, то літо буде сухим, а якщо біля краю водойми – вологим.
Озерні жаби вилазять на берег буде дощ.
Як жаби ввечері квакають, то буде погода.
Деякі земноводні є своєрідним «сільськогосподарським календарем», вони вказують людям, коли починати роботу.

Чайнворд Земноводні
 1. Рибоподібна личинка жаби.
2     2. Складова частина плечового поясу.
3     3. Складова частина жіночої статевої системи.
4     4. Найтонша кровоносна судина.
5     5. Отвір, яким починається травна система.
6     6. Представник хвостатих земноводних.
       7. Отвори, якими повітря надходить у тіло жаби.
       8. Інша назва яєць жаби.
       9. Інша назва земноводної тварини.
Відповіді: 1. Пуголовок. 2. Ключиця. 3. Яєчник. 4. Капіляр. 5. Рот. 6. Тритон. 7. Ніздрі. 8. Ікра. 9. Амфібія.


Друга група «Історики».
Презентують наукові відкриття жаб.
Вчені проводять багато дослідів з жабами. Ці земноводні були постійним об'єктом дослідження знаменитого французького фізіолога і патолога Клода Бернара (1813—1878). І як вважають, саме йому належала думка про відкриття пам'ятника жабам в Парижі. Так вчені віддячили своїм безсловесним помічникам — жабам за участь в багатьох важливих дослідженнях і наукових відкриттях.
Ще один пам'ятник жабам був поставлений приблизно 20 років тому в Токіо. Коли чисельність жаб, що послужили науці, досягла у Японії 100000 особин, студенти-медики звели їм пам'ятник.
Жаби чутливо реагують на найменші зміни в атмосфері. Цю їхню особливість давно використовують африканські племена, яким важливо знати, коли почнеться сезон дощів, щоб вчасно підготувати до нього житла і посіви.
Перед сезоном дощів деревні жаби виходять з води і вилізають на дерева для метання ікри.
Люди здавна помітили: озерні жаби виходять на берег — бути дощу.


 

Перевірте ці прикмети:
  • Жаби стрибають на березі, посилено квакають — протягом півдоби буде дощ.
  • Голосно кричать — можна чекати гарної погоди.
  • Мовчать або бурчать — перед похолоданням.
  • Озерні жаби вилазять на берег — буде дощ.
  • Жаби-квакші вилазять на дерево і кущі — протягом доби збережеться ясна, тиха погода.
  • Шкіра жаби чорного кольору, — на дощ, жовтуватого відтінку — на погоду.
  • Жаби голосно квакають, а потім раптово замовкають — перед похолоданням.
  • Багато жаб на стежках — на дощ.
Третя група «Біологи».
Презентують про значення земноводних у житті людини та природі.
Земноводні є ланками в ланцюгах живлення, так як живляться різними безхребетними тваринами, а також самі є кормовою базою для інших тварин (риби, птахи, змії, хутрові звірі).
Зменшують чисельність шкідливих безхребетних у лісах, садах, на полях, городах, луках.





Земноводні, які живуть біля водойм (жаби, кумки, тритони), поїдають шкідників рибного господарства (плавунців, водолюбів, водяних скорпіонів) і кровосисних комах (комарів, мошок, ґедзів). Наприклад, джерелянки в значній кількості споживають личинок комарів (близько 50 %). Величезну кількість личинок комарів споживають тритони. Дорослих комарів інтенсивно винищують цьогорічні тритони, квакші, ропухи і жаби.
Їжа для людини. Земноводних споживають у багатьох країнах світу. До них, наприклад, належать: наші озерна, ставкова і трав'яна жаби, індійська тигрова жаба, жаба-бик, жаба-голіаф, п'ятипалий свистун, а з хвостатих земноводних — велетенські саламандри.
Ставкова жаба відома в Західній Європі під назвою їстівна. На жабу-голіаф полюють як на справжню дичину, використовуючи лук і стріли. Існують спеціальні ферми з розведення окремих видів саламандр і жаб. Вартість м'яса жаб утричі вища, ніж риби.
Страви із жаб прикрашають меню престижних ресторанів Франції, Швейцарії, Бельгії, Італії.
У народній медицині Китаю та Японії здавна використовували сибірську жабу. Особливо цінили китайці "жир жаби" — розбухлі яйцепроводи. Японці готували із жаб препарати для лікування пухлин. Отруту ропух у східній медицині використовували в разі кровотеч, виразок. Робили з неї ліки для лікування хвороб серця. Виготовлена певним способом отрута китайської ропухи "Чан су" І нині використовується в Китаї та Японії. Про лікувальні властивості отрути ропух знали і в інших країнах. Аргентинців вона рятувала від зубного болю, але передозування отрути призводить до трагічних наслідків. Наприкінці XIX ст. європейські медики, роблячи операції на органах зору, замінювали нею відомий знеболювальний кокаїн.У народній медицині використовують сушену ікру гостромордої жаби для лікування рожистого запалення обличчя. В оболонках ікри цієї жаби є особлива речовина — ранидин, що згубно діє на найпростіших. Вона вдвічі сильніша від карболової кислоти.  З отрути ропух виготовляють ліки, що впливають на роботу серця та органів дихання.
1. Отруйні виділення шкіри жаб-дереволазів використовують як анальгетики; рекомендують пацієнтам після інфаркту міокарда.
2. Тубільці Центральної та Південної Америки змащують жаб'ячою отрутою наконечники стріл для полювання.
3. На основі вивчення будови і функціонування органа зору жаби біоніки створили прилад ретинатрон, який на аеродромах разом із радіолокаторами дає змогу добре розрізняти рухові об'єкти (літаки), стежити за ними.
4. Протягом багатьох століть жаби були і зараз є експериментальними тваринами для зоологів, анатомів, фізіологів, лікарів, фармакологів. Саме досліди на жабах допомогли Л. Гальвані та А. Вольту довести наявність в організмі—у м'язах і нервах — електроструму, І. М. Сеченову — обґрунтувати рефлекторну теорію.
Важливість відкриттів настільки значна, що у світі навіть споруджено пам'ятники жабам. Один із них стоїть у Парижі перед будинком Пастерівського інституту, а другий — у Токіо. Вони споруджені медиками, які проводять на жабах чимало експериментів. Значна частина медичних знань отримана в дослідах на жабах, невибагливих, терпеливих, живучих істотах.

Біологічна задача


 Четверта група «Екологи».
Земноводні є кормом для деяких тварин, у тому числі хутрових та інших звірів, птахів і навіть риб. Для норки та чорного тхора земноводні становлять третину раціону, а для єнотоподібного собаки — до 65%. Земноводними (дорослими і пуголовками) живляться журавлі, лелеки, качки та інші корисні птахи. Деякі промислові риби (сом, щука, окунь) поїдають жаб, особливо, коли ті зимують у водоймах.
Отже, земноводні є важливою ланкою в природних ланцюгах живлення, вони відіграють значну роль у різних біогеоценозах і взагалі в біосфері.

Охорона земноводних
Земноводні заслуговують на охорону. В Україні діють відповідні закони, але люди часто не усвідомлюють потребу охорони цих надзвичайно цікавих тварин. На жаль, здебільшого у людей існує відраза до цих беззахисних істот. А, наприклад, в Угорщині, щоб ропухи не гинули під колесами автомобілів, коли вони масово прямують на нерест і перетинають шляхи, для них споруджують спеціальні загороди й тунелі — переходи під дорогами. У Швейцарії під час розмноження жаб у місцях їх масової міграції на шосе встановлюють дорожні знаки із зображенням жаби.

Міжнародною спілкою охорони природи до Червоної книги занесено 33 види амфібій. До Червоної книги України занесено 5 видів земноводних, а саме: тритон карпатський, тритон альпійський, плямиста саламандра, ропуха очеретяна і жаба прудка.
Земноводні — це цікава частинка нашої природи. Не знищуйте їх, не виловлюйте і не тримайте вдома чи то заради забави, чи то для спостереження, чи навіть для дослідження. Відірвані від природи тварини мучаться і гинуть, адже забезпечити їм потрібні умови життя дуже важко. Спостерігайте їх у природі, фотографуйте і, звичайно, захоплюйтесь, дивуйтесь цій загадці природи.

Вчитель. 1). Складемо можливий ланцюг живлення.
 Вилучення якоїсь однієї ланки з цього ланцюга порушує рівновагу в природі, а це призводить до негативних наслідків.


2). Проведемо гру «Акваріум». Забрати ту тваринку, яка загрожує життю земноводних.


ІV. Узагальнення, систематизація і контроль навчальних досягнень учнів.
1). Вчитель демонструє слайди різноманітність земноводних .
2). Бесіда.
- Які класи тварин вивчили?
- Що найбільше сподобалося з класу Земноводних?
- Яке значення мають земноводні у житті людини?

V. Самостійна робота. (учні працюють у групах)
1. Зайвий термін. Поясніть чому він зайвий.


2. Біологічне лото.


VІ. Підбиття підсумків. Оцінювання учнів.
Вчитель. На картках оцінювання підрахуйте бали і виставте оцінки.
Але саме найкраще працювали на уроці такі учні…
Вчитель. Переглянемо уривок відеофільму про земноводних.

VІІ. Домашнє завдання.
Опрацювати параграф в підручнику. Так як на наступний урок почнемов вивчати клас Плазуни, підготувати повідомлення: «Які основні риси в будові плазунів дозволяють їм краще, ніж земноводним адаптуватися до наземних умов існування».


Урок природознавства, 5 клас
Тема уроку. Бактерії - мікроорганізми
Мета уроку: ознайомити учнів з особливостями будови та процесів життєдіяльності бактерій, значення в природі та житті людини, виховувати санітарно-гігієнічні навички.
Обладнання: таблиця «Бактерії», слайди про різні бактерії, мікропрепарат «Бульбашкові бактерії на коренях бабових рослин»

Форма уроку - засвоєння нових знань.
Переглянути повністю можна тут!